Ornitologicko lingvistické okénko

!téměr! cokoliv

Ornitologicko lingvistické okénko

Příspěvekod 606_Sparrowhawk » pon 30. lis 2015 10:54:33

Předně chci poděkovat za přivítání v letce a vůbec za možnost s vámi létat.
A teď k věci:
JulBova věta "Vitaj v letke Jastrab!" mě přivedla na myšlenku uvést věci na pravou míru. Zatímco "sparrow" znamená česky "vrabec" a "hawk" znamená "jestřáb", tak jejich spojením, tedy slovem "sparrowhawk" je míněna určitá zmenšenina jestřába, kterou lze nazvat vrabčí jestřáb, nebo též jestřábí vrabec, v češtině krahujec, nejčastěji krahujec obecný (latinsky acipiter nisus).
Je vůbec zajímavé, že Angličani použili pro tohohle ptáka složeninu ze dvou existujících slov (obvykle se tím vyznačuje němčina). Pravda v angličtině se pro něj používá i slovo převzaté přímo z latiny a to accipiter, ale jeho používáním jsem vás nechtěl obtěžovat už poroto, že první "c" se čte "k", tedy "akcipiter" a při jeho nesprávné výslovnosti akutně hrozí zapadnutí kořene jazyka :).
Je to živočich, který je mi velmi sympatický a to z několika důvodů: předně je poněkud přidrzlý, protože jako jeden z nemnoha dravců si troufne na kořist větší než je sám. (Ono mu vzhledem k jeho velikosti ani nic jiného nezbývá, protože čekat na menší znamená čekat dlouho a být o hladu). Dál celá čeleď Accipitridae (krahujcovití) se na rozdíl od čeledi Falconidae (sokolovití) vyznačuje křídlem s malou štíhlostí a relativně tlustým profilem s aerodynamickým a mechanickým kroucením a z toho vyplývajícím vyšším odporem, což ho předurčuje spíše k manévrovému boji blízko pádové rychlosti, než k taktice "hit and run". Vzhledem k tomu, že loví v lese, tedy mezi stromy, je tento přístup poměrně logický. I tak ale poměrně často trefí strom a to nejčastěji hlavou a takováto havárie je začasté fatální pro jedince, ale výzvou pro druh. V akrobacii za svým vzorem poněkud zaostávám, ale budu na sobě pracovat.
Vyzbrojen je dvěma podvěšenými pařáty a zobákem v ose trupu.
Co se výslovnosti slova "sparrowhawk" týče, tak správně je to "sperouhók". Ale v běžné radiokomunikaci slyším i na "sparrow", protože uznávám že je to kratší.
A důvod proč jsem si vybral takový poněkud krkolomný nick, který mi mino jiné brání v používání hyperlobby, neb se všemi tituly se tam prostě nevejde? Zřejmě nedostatek fantazie, protože se jedná o moje příjmení doslova přeložené do angličtiny. Jen náš rod používá moravsko-slovenskou verzi, kdy písmeno "j" je nahrazeno písmenem "l". (Pro úplnost a pro případné zájemce dodávám, že křestní jméno je Pepa.)
Uživatelský avatar
606_Sparrowhawk
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát 27. lis 2015 12:37:29

Re: Ornitologicko lingvistické okénko

Příspěvekod 606_Druindin » pon 30. lis 2015 13:05:55

:D
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Ornitologicko lingvistické okénko

Příspěvekod 606_JuLB » pon 30. lis 2015 18:35:56

Veľmi pekne rozobraté! :D

Za nepresnosť v ornitologickom pomenovaní sa ospravedlňujem, nie je to práve moja obľúbená vedná disciplína (najmä v angličtine)...a aj keď som tušil že Sparrowhawk určite nebude "iba" vrabec alebo jastrab, tak som radšej použil to "bojovnejšie" vtáčie plemeno, keď už v TS ťa voláme ako istého bojovného pirátskeho kapitána. :lol:

V slovenčine má tento vtáčik ešte nezmyselnejšie pomenovanie, a to Jastrab krahulec https://sk.wikipedia.org/wiki/Jastrab_krahulec. Podľa fotky je to anglické omnoho výstižnejšie.
Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
606_JuLB
 
Příspěvky: 88
Registrován: stř 23. led 2013 19:15:39
Bydliště: Košice

Re: Ornitologicko lingvistické okénko

Příspěvekod 606_Demon » ned 06. pro 2015 2:34:13

Za připomenutí stojí, že dokonce existovala stejnojmenná stíhačka. A ne jen tak ledajaká.
F9C Sparrowhawk sloužil jako palubní stíhací letoun amerických armádních vzducholodí USS Akron a USS Macon.
Už jen představa létajících letadlových lodí je ohromující...

https://www.youtube.com/watch?v=IWoEQRl8dCs
https://www.youtube.com/watch?v=DTGBFY82Gik
https://www.youtube.com/watch?v=AkCF0m2IKP8
https://cs.wikipedia.org/wiki/USS_Akron_(ZRS-4)
https://cs.wikipedia.org/wiki/USS_Macon_(ZRS-5)

Do odkazu na wiki je potřeba zadat i uzavírací závorku (ona potvora se tam někdy nějak nepřekopíruje)
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Demon
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát 23. pro 2011 19:53:24


Zpět na Pokec

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron