IL-2 Battle of Stalingrad - AAR

návody, rady, názory

IL-2 Battle of Stalingrad - AAR

Příspěvekod 606_JuLB » pon 10. črc 2017 20:57:50

Event Date: 9/july/17
Sqn Name / Home-base: HB + 3.IAP / Trudoľjubovoje USSR
Sqn Strength /Aircraft type: 3x LaGG-3, 2x+1x Jak 1
Area of Patrol: Pozemné jednotky ČA západne od let. Tinguta (sq.1524), alt clouds base
Enemy Contacts Location / Altitude: 10 km SW od Tinguta / jazero Sarpa (južný koniec)
Enemy Type / Count: 2x Bf109 (first), couple of Bf (rest)

Friendly Damage / Losses: 2x LaGG-3,3x Jak-1, 2x KIA (Butys, Druindin)
Enemy Damage / Losses - [ Claims ]: none
Sqn Sortie Report -:
Po štarte hliadka severo-západným smerom, 2 stroje 3.IAP (Cassius, David) vo vedení, trojica HB (Druindin, JulB, Butys) s odstupom. Prvá otočka doľava na kurz 180°, pričom som stratil vizuál s prvou dvojicou, moja poloha na ľavom (východnom) okraji voľnej trojčlennej formácie. Druhá otočka o 180° do protikurzu, točil som proti vedúcemu doprava. Po obrátke ustálený kurz na ľavej strane od vedúceho (2 hodina), spozorované dve lietadlá na 7 hodinách. Pretože som nemal počas obratky vizuál s prvou dvojiciou ani s Butysom, oznámil som spozorovanie dvojice lietadiel do rádia. Následne bol Butys zostrelený, Bf109 sa odpútala letom na západ, podporovaná ešta druhou Bf109, prenasledovaná dvojicou Druindin / Cassius v prízemnom lete. Zaujal som formáciu na 4 hodine Davida a nasledovali vedúcu dvojicu vo výške cca 1000m. Proti zemi som registroval iba občasné trasírky striel.
V malej výške sa situácia otočila, poškodený Druindin letel späť, doprevádzaný Cassiusom. Po čase z mraku presne za Druindinom vypadla Bf109, okamžite som varoval Druindina, no jeho poškodený stroj už nedokázal manévrovať a bol zapálený, pilot sa porúčal na padáku na naše územie. Útočník opäť s prebytkom rýchlosti unikol.
Zostava zredukovaná na trojicu sa sformovala a vyrazila smerom na východ, neskôr na sever. Cassius spozoroval nízkoletiaci kontakt, na ktorý zaútočil v dajve, kam som ho s odstupom nasledoval. David nemal vizuál a ostal (teda som si myslel) vo výške po našej pravej ruke. Bf 109 zaregistrovalo útok a uhybnými mánevrami striaslo Cassiusov neohrabný LaGG. Už som sa dostával do ideálnej polohe na streľbu, čo som aj ohlásil, lenže som sa musel uhýbať Davidovi, ktorý po Cassiusovom útoku spozoroval Bf109 a preletel možno dva metre okolo mňa. Pri ostrom vyhýbaní nízko nad zemou som strati vizuál s Cassom, ktorý pravdepodobne nezvládol pilotáž a havaroval, a David namiesto zostrelu ohlásil, že je pod útokom dvoch 109-tok a púšťa palivo.
Identifikoval som 3 Bf109 a Davida ťahajúceho závoj aerosolu na ústupe, pričom jedna sa opäť blížila z nízkej 6 k Davidovi. Po varovaní a jeho breaku sme opäť ustupovali smerom k jazeru Sarpa, pričom dve 109 si robili výšku na Davidovej 3 hodine. Začal som stúpať po pravej strane, aby som mohol prečistiť Davida, no 109-ky zmenili cieľ a začali dostúpavať mňa.
Medzi tým zostreleného Druindina expresne dopravili pešiaci späť na letisko a mohol nám odštartovať na pomoc. Dvojicu útočníkov som zobral doprava a dole, Druindin zaútočil na jednu 109, druhá zanechala moje prenasledovanie otáčala pravou naspäť pomôcť kolegyni. Zátačku som skracoval, ale bolo jasné že sa ona dostane skôr k Druindinovi prv než ja k nej. Varoval som Druindina že sa 109 útočí zospodu a poslal jej na veľkú vzdialenosť dávku na vyplašenie. Zbytočne, no stúpaním trochu stratila energiu a dostal som sa na hranicu účinného dostrelu. Bohužiaľ sme pri tomto manévrovaní stratili z dohľadu Bf číslo 1, ktorá má zobrala zospodu na čelo a okamžite mi zastavila motor. Druindinovo varovanie dorazilo len zlomky sekundy pred jeho granátmi. Zbytkom rýchlosti som preskočil v danom mieste našťastie úzky pás jazernej vody a núdzovo pristál na východom brehu jazera do hrboľatého terénu, ktorý mi otočil lietadlo na chrbát. Lietadlo bolo značne poškodené, pilot prežil bez zranení. Druindin za už neozval, na brehoch sme vrak jeho stroja nenašli a kľudná hladina ruského jazera svoje tajomstvo už nevydala.
Jediný stroj ktorý sa z pôvodnej pätice vrátil späť bol rozstrieľaný LaGG-3 3.IAP Davida.

Other Notes:
Silne subjektívne:
1. Chyba ktorá nás stále Butysa, bolo točenie bez jasného udania smeru kto kam bude točiť a v trojici. Varovanie bolo iba také neisté, kým som zistil kto je kde, bol Butys rozprášený na atómy.

2. Prenasledovanie na západ a poškodenie Druindina - z komunikácie mi vôbec nie je jasné čo sa tam stalo.

3. Dostrelenie Druindina - nechápem, ako mohol útočník vidieť cez mraky tak presne kde pás dymu začína, ale tomu jedinému sa asi nedalo zabrániť.

3. Zbabraný útok na osamotenú 109 pri zemi - opäť nedostatok kumunikácie, David útočil bez varovania, skoro ma zrazil z oblohy, nedával pozor na okolie kým sme boli v útoku s Cassom, čo sa mu aj vypomstilo.

4. Finálny súboj 2vs2 bol celkom dobre odkomunikovaný, bohužiaľ chvíľková strata vizuálu nás stála dve lietadlá a jedného pilota.

Ešte subjektívnejšie odporúčania:
1. selfcenzored :D
2. Nelietať trojice, ak už nutné, tak ako dvojica (= dvaja tesne pri sebe, hlavne pri otočke a tretí na odstup)
3. Komunikovať, komunikovať, komunikovať!!! A nie to čo som urobil, ale to čo o 2-3 sekundy urobím!
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
606_JuLB
 
Příspěvky: 88
Registrován: stř 23. led 2013 19:15:39
Bydliště: Košice

Re: IL-2 Battle of Stalingrad - AAR

Příspěvekod 606_Druindin » stř 12. črc 2017 20:19:07

Ten den se nám vůbec nedařilo :)
Ale jinak k letu ve trojici - obrat o 180 stupňú jsem hlásil dostatečně dopředu a hlásil jsem i na kterou točím stranu (neurčuju v trojici kam má točit levej a kam pravej - nechávám to dle situace na uvážení každého pilota). Navíc jsme jako zpožděná část letěli na nízký výkon, byla dostatečná rezerva (výkonová) na zformování.
Nicméně Befka využila situace, letěla prostě na hranici mraku, kdežto mi těsně pod, abysme na (za) sebe viděli. To befko zaútočilo těsně po obrátce, defacto jsme ještě nebyly 100% zformovaní a viděli jsme jej - ty 2sec před palbou a já 1sec před palbou. Varování i když bez identifikace Butysovi přišlo, ale nestih už prostě zareagovat. To se stává i za lepšího počasí.
To následné pronásledování na západ taky nevyšlo. Měl jsem střílet při první dobré příležitosti, ale hlásils, že jsi za ním, tak jsem ti nechtěl pálit přes rameno, i když jsem tě neviděl. Nakonec jsi byl až za mnou a befko získalo trochu náskoku k úniku. Snesl se za něj Cass, kterej měl ještě výšku a já si převzal druhé befko vpravo od něj. V jeden moment jsem se ohlížel za sebe (za tebe a Davida) jestli tam nejsou další enenmáci a když jsem se znovu jukl na moje befko, už stoupalo a otáčelo mi to na čelo. Vzhledem k tomu, že jsme pořád byli 4 na dva, tak jsem z čela uhnul. Bohužel trochu pozdě a dostal jsem zásah do motoru. Ihned jsem se začal stahovat a Cass rozhodl, že se otočíme všichni, protože jste to befko co mě rozčadilo, nezachytili (přitom muselo udělat 2x obrat o 180° :) . Befka se pak otočili a po chvíli co za náma letěli v mraku mě dorazili, i když jste mě všeci tři hlídali.
Zase to bylo tím, že v mraku jsou skoro neviditelní a při jejich vyšší rychlosti jim to prostě zase vyšlo. Co se dělo pak nevím.

Ten poslední let kdy jsem vám šel na pomoc s novym strojem jsem udělal pilotní chybu a narazil do vodní hladiny, i to se čas od času stane, když člověk v nule nečumí před sebe, ale po dvou befkách kolem něho.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44


Zpět na Jak létat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron