Logitech G940

naše kalkulačky a problémy s nimi

Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » ned 10. bře 2013 17:02:56

Tak mě tak napadlo, že bych moh napsat recenzičku na tento set, páč mám dojem, že někdo od nás nad ním trošičku uvažuje :D

Logitech G940 jsem koupil z druhé ruky na akru za, pokud se nepletu, necelé 4 litry.
Dle prodávajícího měl minimum nalétáno a vzhledově tak po rozbalení původní krabice vypadal.
Nejprve jsem stím létal tak jak jsem to koupil, ale dle rad na SVK fóru jsem to pak přerazil novším firmwarem a SW
Eště než se vrhnu na jednotlivé části tak musím zmínit věc, která není zrovna ergonomická a to je kabeláž. Centrální prvek je joystik a vedou do něj 4 kabely. Napájení, USB do PC a kabel od plynovky a pedálů. Což je velmi nepraktické pro ty co lítají s joystikem na středu před klávesnicí. :?
Joystik:
Vpodstatě mu není co vytknout. Přešel jsem z MSFF2 a chvíli jsem brnkal o jeden čudlík, než jsem si na to zvykl. Oproti MSFF2 disponuje hromadou tlačítek, dvěma kloboučky a hlavně třemi trimovacími kolečky (výškovka, směrovka, křidýlka). Má dvouspoušt na ukazováček, tzn. pod jedním čudlíkem kulomety a kanony, pro ty co by jim to nevyhovovalo je zde červené tlačítko fire a pro palec další tlačítko. Na bomby rakety atd pořád ještě zbývají další tři tlačítka. Jedno tlačítko je tu ještě pro malíček :D
Dráhy X a Y jsou dostatečně dlouhé, Forcefeedback se dá nastavovat v širokém rozsahu a v různých režimech (dodnes jsem to úplně nepochopil kterej šíbr k čemu je, i na netu jsou rozporuplné informace). Někteří měli dle diskuzí problémy s přehříváním při moc silném forcefeedbacku. Já tyto problémy nemám.
Klouboučky nepoužívám, ale jeden je všesměrový a druhý 8směrový.
Plynovka:
Plynovka je dělitelná na dvě samostatné, což je ideální pro dvoumotorová letadla. Rozdělení a spojení je jednoduché - takovym čudlem.
Má další dva kloboučky, oba 8směrové. 8 tlačítek na základně (mouhou svítit) a 4 na pravé páce. Dále jsou tu dvě trimovací kolečka, která jsou zdrojem největších problémů tohoto setu. Je to způsobeno krátkym káblíkem uvnitř základny a tyto dva potenciometry se ovlivňují. Dá se to zlepšit povolením jednoho šroubku při rozebrání základny. Umě to však nevedlo k úplnému odstranění problému, jen jeho zlepšení. Nicméně se tato kolečka dají použít na méně důležité funkce, jako třeba radiátor, nebo přibližování pohledu. Rozsah plynových pák je dostatečný.
Pedály:
Pedály jsou posunovací a obě šlapky jsou navíc naklápěcí - ideální na brzdy.
mají centrování polohy, což je na jedné straně výhoda a na druhé nevýhoda. Výhoda je, že u letadel s trimem směrovky víte že si to neovlivníte nohou a doladíte trimem. U letadel bez trimu směrovky si ale naopak nepomůžete lehkým vyšlápnutím pedálů, resp udělat to můžete ale furt tlačíte do pružiny a bude z toho bolet noha. U střelby je to taky napytel, protože musíte překonat lehký odpor středícíh pružin (nebo co to tam maj) a tím většinou uděláte takový výkmit, že jde dávka trochu jinam. Je to ale dost o zvyku a individuální citu v nohách :D
Pedály jsou štelovatelné kolečkem na tuhost, ale úplně do jemna to nejde. Ještě bych zmínil, že jsou docela blízko u sebe, což je jednak ergonomický problém a neudržíte nohy na pedálech po celou dobu letu (možná že žena ano ;) ) a taky to neumožňuje dostatečně citlivě dávkovat sílu do pedálů (nohy nejsou ruce).
To je asi tak všechno co mě momentálně napadá.

Na závěr eště hodim nějaky videa a obrázky tuningů:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gGqKDwQ2j4M
http://www.youtube.com/watch?v=PPrSV-fPDY8
http://www.youtube.com/watch?v=tY2_iGhBPqk&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=oarJkd_IxRM&feature=player_embedded

Obrázek
Obrázek
Obrázek

trochu větší tuning:
http://www.lca.ympsa.com/g940mod.html

povolení šroubku káblíku ovlivňujícího neblaze chvání koleček R1 a R2:
jedno místo:
Obrázek
nebo víc míst:
http://forum.sturmovik.de/index.php?topic=173.0
nebo prodloužení káblů:
http://littleguysbloog.blogspot.cz/2012/08/g940-flight-system-throttle-r1-r2-fix.html
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Tempik » ned 10. bře 2013 17:52:07

hezké. Na můj vkus mi přijde, že je to hrozně přetlačítkované a přeosované a že bych si do něčeho pořád brnkal. Když to porovnáš třeba s tou MSFF2, v čem je to lepší/horší (jen páka). Jak je na tom například forcefeedback?
606_Tempik
Administrátor
 
Příspěvky: 204
Registrován: sob 27. lis 2010 17:49:00
Bydliště: Brno

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » ned 10. bře 2013 18:41:56

....už je to dlouho co jsem přešel z MSFF2, ale nepamatuju si, že bych měl pocit, že sem si v něčem pohoršil. Jednoznačná výhoda je ve větším počtu tlačítek, v té dvouspušti (namáčkneš - kulomety, zmáčkneš na doraz a střílíš i kanony) pak si dáš na jedno tlačítko rakety, na druhy bomby a zbytek můžeš klidně ignorovat.
Ty trimy jsou taky v pohodě, rozhodně lepší než je mít na klávesnici. Nestává se mi, že bych si nima pootočil omylem.
Nastavení forcefeedback u MSFF2 bylo tušim ve třech režimech, u logitechu máš tři šíbry od 0 do 100% , máš větší možnost si to poladit

Obrázek

čumim na ten obrázek a rozsah bude asi 0-120% (nemůžu ověřit, jsem na jiném PC), ale to je vcelku jedno :D
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Vencour » čtv 14. bře 2013 12:11:08

Pravda, přemýšlim o něm, vypadá to, že nic lepšího neni, takže asi neni jiná možnost.
FF jsem zatim oželel, čudlíky navíc oproti Logitechu uvítam.
Zatim se tak trochu děsim toho, že budu muset stíhat kmitat rukou víc ... mam klávesnici s trackpointem (čudlíkem) a dost dobře se s nim rozhlíží. A proto musim mít ruku ve střehu ... takže uvidim, jak to zvládnu dohromady.
Nevim, jak budu mít na lítání čas, proto váham, zda pořizovat další výbavu. Přesto na relax se to omluvit dá, takový puštění chlupu.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás, utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny, navzájem. Nejzazší hranice začíná v této síni. Pojďme ji prozkoumat společně.
Jonathan Archer
606_Vencour
 
Příspěvky: 249
Registrován: sob 19. úno 2011 15:06:52

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Tempik » čtv 14. bře 2013 18:07:23

On má ten Ligotech něco jak trackpoint taky. Je to všesmětrovej klobouček, kterej simuluje v podstatě myš, jestli se nemýlím (Druindine, upřesni :-)
606_Tempik
Administrátor
 
Příspěvky: 204
Registrován: sob 27. lis 2010 17:49:00
Bydliště: Brno

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » čtv 14. bře 2013 18:57:46

jj, jeden klobouček (na joystiku) je všesměrovej, ale centruje se sám do středu, takže na rozhlíření bych to moc neviděl, bo jak trhneš celym zápěstím z jedné na druhou stranu, těžko uhlídáš palec v jedné poloze. Navíc palec potřebuješ taky na ovládání ostattních čudlíků. Na rozhlížení by byl lepší klasickej 8 směrnej, kterej je hned pod nim. Ale vyzkoušeny to nemám (trackir).
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Tempik » čtv 14. bře 2013 19:39:14

A na plynovce nic takového není? Já myslel, že tam je taky něco podobného. Ale to jsem si možná spletl s plynovkou od X-52. Jestli to má Logitech na Joy, tak to bude asi trochu horší.
606_Tempik
Administrátor
 
Příspěvky: 204
Registrován: sob 27. lis 2010 17:49:00
Bydliště: Brno

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » pát 15. bře 2013 9:46:15

na plynovce jsou dva kloboucky, ale uz ne vsesmerove, jen osmi-smerove
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Vencour » sob 16. bře 2013 12:37:59

Krabice má velikost 28x41x42cm. Pedály jsou hejbací v rámci páky závislý na sobě (levá - pravá) a nakláněcí nezávisle na sobě.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás, utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny, navzájem. Nejzazší hranice začíná v této síni. Pojďme ji prozkoumat společně.
Jonathan Archer
606_Vencour
 
Příspěvky: 249
Registrován: sob 19. úno 2011 15:06:52

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Tempik » sob 16. bře 2013 13:15:24

Už ho máš doma? Jak se porve s Linuxama?
606_Tempik
Administrátor
 
Příspěvky: 204
Registrován: sob 27. lis 2010 17:49:00
Bydliště: Brno

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Vencour » sob 16. bře 2013 13:40:29

Teda, podle všeho FF maká. Čudlíků mraky, pedály taky, plynovka skvělá ... proč svítí růžově? Během 24h udělam další testy. Jo a pedály drobet chladí ... aspoň teď když jsou čerstvě přinešený.

Když to prozatim shrnu ... jsou suuper.

DOPLNĚK mam židli s kolečkama, když dam na kolečka ponožky, tak se tolik nemrcasí ... uvidim, jak dlouho to vydrží použitelné pro lítání s pedálama.

Mimochodem asi si napíšu/udělam nějaký popis, schéma, kde co mam namapovaný ... a ty dvva čudlíky vedle palce na plynovce by snad šly použít pro kompresor ... jsou tam pěkně po ruce.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás, utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny, navzájem. Nejzazší hranice začíná v této síni. Pojďme ji prozkoumat společně.
Jonathan Archer
606_Vencour
 
Příspěvky: 249
Registrován: sob 19. úno 2011 15:06:52

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » sob 16. bře 2013 20:19:10

Koupils novej nebo jetej set?
- pedály jsou z hliníku (šlapky) tak to holt studí :D
- světla čudlíků na plynovce (zelená a červená podle zmáčknutí, jestli to máš růžovy, tak asi sviťěj obě diody zaráz. Jinak dá se to vypnout v nastavení (windous-game control; linux nevim).
- jinak já mám taky židli s kolečkama a eště k tomu naklápěcí (Spinalis), takže já se v dogfightu mrskám celej :lol:
A co plynovka rozdělená na dvě - v lajťasovy, už stym experimentuješ? ;)
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Vencour » sob 16. bře 2013 20:33:29

Zatim stavim s malym z Lega ... takže nelítam. Na plynovce mam rozsah cca 13-90% plynu, budu muset zkusit ve woknech, co se s tim dá dělat. K čemu je to 1-3 mode na plynovce? To fakt lze ovládat najednou oba motory? Pak teda boží (mně tvrdili, že teprve BoBka to umí ovládat najednou) ... jen jsem si zjistil, že to lze rozdělit, levej a pravej plyn.
Joy se občas klepe ... ještě jsem nezjistil, jakou má vazbu na hru.

Kupoval jsem novej. Cena teda je asi přiměřená.

Ad teplota padálů ... mam takový protiskluzový materiál, prodává se v ruli, cca 40cm šířka x metr délka a 2mm tloušťka... tim se daj pedály vyložit, počítal jsem s nima jako neklouzavá podložka ... za tim účelem jsem je sháněl.

Ad křeslo ... houpací mam taky ... musim s nim něco vymyslet ... nebo vemu v nouzi statickou židli na lítání ... i když neni tak pohodlná :-(
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás, utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny, navzájem. Nejzazší hranice začíná v této síni. Pojďme ji prozkoumat společně.
Jonathan Archer
606_Vencour
 
Příspěvky: 249
Registrován: sob 19. úno 2011 15:06:52

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » sob 16. bře 2013 21:17:36

13-90% tak to zkus překalibrovat
mod 1-3 je přepínač na ztrojení funkce každého tlačítka, funguje to ale myslim jen s nainstalovanym logitech softwarem. A v tom softu se těm tlačítkám v těch třech modech přiřazujou ty funkce. Pokud si to nenastavíš v tom softu, tak ti ve šturmu nebude to "mode1-3" fungovat (já to nepoužívám, stačí mě ten základní počet tlačítek).
Levej a pravej plyn ve šturmu funguje, dokonce myslim aji u 4 motorovejch letadel (levá a pravá strana motorů).
Pedály mají vespod protiskluzovy plošky, respektive daj se vysounout trny do koberca, což je docela dobrej napad.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Vencour » úte 19. bře 2013 15:00:21

Otázka k pedálům ... když stojíte na zemi, tedy když jste v klidové poloze, jaký úhel máte mezi stehny a lýtky? Předpokládam, že cit pro řízení se v závislosti na úhlu mění.

A ještě ... co máš na tom čudlíku dole na páce u malíčku? Nemam chuť tam dávat nic důležitýho.

Mam na noťasu W7, asi na nich Šturma testnu, ať vidim, co mi G940 nabízí v jejím domácím prostředí ...
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás, utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny, navzájem. Nejzazší hranice začíná v této síni. Pojďme ji prozkoumat společně.
Jonathan Archer
606_Vencour
 
Příspěvky: 249
Registrován: sob 19. úno 2011 15:06:52

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » úte 19. bře 2013 20:38:30

úhel ti teda nezměřim, nemám doma čim a stejně mám atypicky vysokej stůl a židli mám nastavenou podle stolu, ne podle pedálů. Dej si to tak, abys vklidu dosáhl krajních poloh a aby tě z toho neboleli nohy, cit bude pořád plus minus stejnej.
Na čudliku pro malíček jsem měl uzamykání kolečka a teď tam mám teamspeak (než spravim plynovku)
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Vencour » úte 19. bře 2013 21:06:57

Hmm, mam stůl, co má sice místo uprostřed, ale ne až tak do hloubky a pozoruju, že pohodová pozice pro ruce je cca 30-50cm za místem pro nohy ... při promítnutí do půdorysu.

Zatim mam u malíčku chlazení a pozoruju, že nej bude asi použít na rozhlílžení nějakej trackir ...zatim mam dost času ruce na plynovce ... už tam mam nastavený klapky na T3 a T4 a kompresor na T1 a T2.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás, utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny, navzájem. Nejzazší hranice začíná v této síni. Pojďme ji prozkoumat společně.
Jonathan Archer
606_Vencour
 
Příspěvky: 249
Registrován: sob 19. úno 2011 15:06:52

Re: Logitech G940

Příspěvekod 606_Druindin » ned 07. dub 2013 19:09:37

Jelikož mě zase začlo zlobit R1 a R2 kolečko a to asi rok po odstranění šroubku kterej kryje kábel (viz někde odkaz nahoře). Pátral jsem po dalších možnostech. V zásadě jsem vygooglil tři typy řešení:
- rozmontování plynovky a náhrada kabeláže (prodloužení) za delší
- přetvoření celé G940ky na jinej plošňák
- pružné zafixování káblíku

Já vzhledem k jednoduchosti zvolil třetí možnost, odkaz zde:
http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=http://simhq.com/forum/ubbthreads.php/topics/3714721/G940_Throttle_Radials_spiking&prev=/search%3Fq%3Dg940%2Bnew%2Bcable%26hl%3Dcs%26client%3Dfirefox-a%26hs%3D5SY%26rls%3Dorg.mozilla:cs:official&sa=X&ei=k5NhUfqVA4TzsgbNtICwAQ&ved=0CE0Q7gEwAQ

Cílem je fixovat kabel tak, aby při pohybu plynovky káblík nehýbal konektorem a taky aby nikde nedřel. Já jsem místo pružné podložky použil dvě pneumatické hadičky průměru 4mm. Jednu jsem umístil do mezery mezi dvěma sloupky kde patří kabel a druhou jsem po naříznutí navlíkl na kabel. kabel jsem posunul tak, aby nikde nedřel při plných výchylkách plynovky a pak dotáhl šroub. Hadičky káblík fixují tak, že nehýbe konektorem a plynovka funguje tak jak má.

obrázek:
Obrázek

video:
http://sjura.sweb.cz/g940_R1R2_fix-1.MOV
http://sjura.sweb.cz/g940_R1R2_fix-2.MOV

Su zvědavej jak dlouho to vydrží :D
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
606_Druindin
 
Příspěvky: 503
Registrován: ned 11. pro 2011 22:50:44

Další

Zpět na Hardware/software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron